Marble İzmir 2020

heading_title

Nisan ayında düzenlenecek Marble İzmir Fuarı ertelendi!
T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 11.03.2020 tarihinde yaptığı kamuoyu açıklaması gereğince, 16 Mart 2020 tarihinden Nisan ayı sonuna kadar olan tüm fuarlar ertelenmiş olup; bu husus (Koronavirüs – Covid-19) “Mücbir Sebep” kapsamına alınmıştır.
Bu açıklama uyarınca; İZFAŞ tarafından düzenlenecek olan Marble İzmir - 26. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, ileri bir tarihe ertelenmiştir.
Fuarımızın yeni tarihi; T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve ilgili sektör ile istişare edilerek İZFAŞ tarafından belirlenecektir.
Marble İzmir Fair which is scheduled for April is postponed!
According to the Republic of Turkey – Ministry of Trade’s statement on 11.03.2020; trade fairs which are scheduled between March 16th, 2020 and the end of April are postponed. The case (Coronavirus – Covid-19) is included in “Force Majeure”.
Following above statement Marble İzmir – 26th International Natural Stone and Technologies Fair, which is scheduled by İZFAŞ between April 1st and 4th is postponed on a later date.
New dates for İZFAŞ trade fairs will be announced after the consultation with the Ministry of Health, Ministry of Trade and the relevant industry.